دسته بندی نشده

ابزار آلات صنعتی چیست؟

ابزار آلات صنعتی چیست؟ معرفی دسته بندی ابزار آلات و کاربرد آنها

ابزار آلات صنعتی تا حد بسیار زیادی به پیشرفت، آبادانی و چرخ اقتصاد بستگی دارند. انواع ابزار آلات برای رشته های مختلف شغلی طراحی می شوند. این ابزار های روانه بازار شده و به افراد مختلف در حرفه های مختلف کمک می کنند. حال نوبت آن است اطلاعاتی در باب انواع دسته بندی ابزار آلات و کاربرد آنها کسب کنید. بدون کسب شناخت انواع ابزار آلات در حرفه خود، قادر نخواهید بود که موفق شوید!

 • ابزار آلات خودرویی

ابزار آلات خودرویی به آن دسته از ابزار آلات صنعتی گفته می شود که در حالت کلی برای خودرو کاربرد دارند. لیست ابزار هایی که برای خودرو مورد استفاده قرار میگیرد در طیف وسیعی دسته بندی می شود. هر یک از این دسته بندی ها برای کاربرد های مشخصی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • ابزار آلات مکانیکی

ابزار آلات صنعتی مکانیکی بزرگ ترین دسته بندی ابزار های خودرویی به شمار می آیند. از ابزار های مکانیکی جهت تعمیر قسمت های مختلف خودرو و رفع مشکلات آن استفاده می شود. از آنجایی که خودرو قسمت های مختلفی دارد، ابزار های مختلفی نیز برای تعمیر آن طراحی و عرضه می شوند.

 • ابزار آلات تعویض روغنی

تعویض روغن موتور ارتباط تنگاتنگی با سلامت خودروتان دارد. روغن موتور در لابه لای قطعات فلزی موتور به گردش در می آید. عدم توجه به سلامت روغن موتور و تعویض به موقع آن مشکلاتی جدی برای موتور خودرو به وجود می آورد. از جمله ابزار آلات حرفه ای که برای تعویض روغن خودرو می توان به کابل، قیف و انبر فیلتر روغن باز کن اشاره نمود.

 •  ابزار آلات جلوبندی سازی

جلوبندی از مهم ترین قسمت های هر خودرو به شمار می آید. این قسمت شرایط لازم برای گذر خودرو از سطوح ناهموار را فراهم می کند. در مواقعی که اشکالی برای جلوبندی بروز داده باشد می بایستی شخص مکانیک از ابزار های مخصوص جلوبندی بهره ببرد. پولی کش، پولی کش دو شاخه و مجموعه ابزار جلوبندی از مهم ترین ابزار آلات حرفه ای برای جلوبندی خودرو می باشند.

 • ابزار آلات سیم کشی خودرو

به مجموعه ای منظم از سیستم هایی که انرژی الکتریکی مورد نیاز برای قسمت های مختلف خودرو تامین می کند را سیستم سیم کشی خودرو می گویند. این سیستم از قطعات بسیاری تشکیل شده است. هر یک از این قطعات و بخش های مختلف سیستم وظایف خاصی در این مجموعه ایفا می کنند. انواع انبر و تستر برق از تجهیزات و ابزار آلات کارگاهی ملزوم برای رفع خطاهای سیستم سیم کشی خودرو هستند.

 •  ابزار آلات پنچری

پنچری زمانی اتفاقی می افتد که لاستیک خودرو باد کافی نداشته باشد و یا به دلایلی سوراخ شده باشد. در هر حالت نمی تواند از خودرو انتظار داشت که در شرایط عادی به مسیر خود ادامه دهد. از انواع ابزار آلات که برای رفع پنچری کاربرد دارند می توان به اسپری پنچر‌گیری، جک خودرو، میله تی شکل و سوزن تی شکل اشاره کرد.

 • ابزار آلات اندازه گیری خودرو

بسیاری از اموری به خودرو و تعمیر خودرو ربط دارند نیازمند استفاده از ابزار های حرفه ای اندازه گیری است. ابزار فشارسنج تایر ماشین، ولت متر، گوشی عیب سنج خودرو و ضخامت سنج از اعم ابزار های اندازه گیری خودرو می باشند. هر یک از این ابزار ها در حوزه های مختلف مربوط به خودرو کاربرد دارند.

 • ابزار تودوزی خودرو

امروزه تودوزی مناسب و شیک اهمیت بالایی در صنعت خودروسازی دارد. تودوزی خودرو شامل مواردی مانند روکش صندلی، روکش فرمان و در مواردی روکش دنده می شود. برای دوخت این نوع از انواع ابزار ها اعم از چرخ خیاطی های روکش صندلی استفاده می شود.

 • ابزار آلات قالبسازی

تولید و تهیه قطعاتی که در بخش های مختلف خودرو استفاده می شود را مدیون صنعت قالبسازی هستیم. در این صنعت از انواع ابزار ها و متریال های فولادی برای ساخت این دسته از تجهیزات استفاده می شود. بوش تزریق، بوش بیرون و کلمپ بادی از جمله تجهیزات مورد نیاز برای قالب سازی می باشند.

 • ابزار آلات صافکاری

گاهی اوقات نیاز شخصی با عنوان صافکار خمیدگی ها و ناهمواری های سطح خودرو را رفع کند. اما احقاق این مهم بدون داشتن ابزار های صنعتی مهم برای صافکاری میسر نمی شود. او می بایستی ابزار هایی مانند پولیش، سمباده لرزان، چکش صافکاری و … در اختیار داشته باشد.

 •  ابزار آلات نقاشی خودرو

ابزار آلات صنعتی نقاشی خودرو در رده ی ابزار آلات صافکاری قرار دارد. چرا که شخص صافکار می بایستی پس از اصلاح سطوح ناهموار خودرو آن را به نقاش خودرو ارجاع دهد. نقاش خودرو نیز دست به کار می شود و با تجهیزاتی مانند گیره ی نگهداری و دستگاه موم پاش کار خود را کلید می زند.

 • ابزار آلات باطری سازی

یکی از حوزه هایی که امروزه بسیار مورد توجه صنعت خودروسازی قرار گرفته است حوزه ی تولید باطری سازی می باشد. اما تولید باطری های بی نقص برای خودرو بدون وجود ابزار آلات کارگاهی دقیق میسر نمی شود. از جمله تجهیزاتی که برای این عمل در نظر گرفته می شود می توان به تجهیزات لحیم کاری، کاتر مورب، سیم چین،سیم لخت کن و پرس سرسیم اشاره کرد.

 • ابزار آلات جاده ای

جاده و سفر مسیری ماجراجویانه است که هیچکس نمی تواند حدس بزند چه چیزی در انتظار راننده است. پس او می بایستی تمام تجهیزات لازم برای یک سفر ماجراجویانه را در اختیار داشته باشد. از جمله ابزار های حرفه ای که برای یک راننده ماجراجو اهمیت دارد می توان زنجیر چرخ، آچار چرخ، جک و ست ابزار آلات مکانیکی را نام برد.

انواع ابزار آلات خودرویی

حال که تا حدودی با دسته بندی ابزار آلات خودرویی آشنایی یافتید زمان آن است که اطلاعاتی در مورد انواع ابزار آلات خودوریی نیز داشته باشید. ابزار آلات خودرویی را در ۴ نوع می تواند مورد بررسی قرار داد:
ابزار آلات صنعتی هیدرولیکی : انرژی این نوع از ابزار ها به وسیله ی فشاری که روغن هیدرولیک به وجود می آورد تامین می شود. جک ماشین از معروف ترین ابزار های هیدرولیک خودرو به شمار می آید.
ابزار آلات صنعتی بادی خودرو: این سری از ابزار های به وسیله ی نیروی که کمپرسور هوا ایجاد می کند شروع به کار می کنند. ابزار آلات بادی در صنعت خودرو کاربرد های بسیاری دارند. پیستوله، دریل و پیچ گوشتی بادی از جمله تجهیزات مورد استفاده در این صنعت می باشند.
ابزار آلات صنعتی برقی خودرو: این دسته از ابزار های خودرویی نیز با نیروی برق کار می کنند. انواع پیچ گوشتی و تجهیزاتی مانند فرز و پولیش در دسته ی ابزار های برقی برای خودرو قرار می گیرند.
ابزار آلات دستی خودرو: ابزار آلات دستی که برای خودرو مورد استفاده قرار می گیرند اغلب در مکانیکی ها به چشم می خورند. مکانیک ها از تجهیزات دستی مانند آچار و پیچ‌گوشتی، انبردست، آچار فرانسه،آچار بکس و آچار های رینگی استفاده می کنند.

ابزار آلات نجاری

دسته ی دیگری که از که بخش عظیمی از ابزار آلات صنعتی را تشکیل می دهد می توان به ابزار آلات نجاری اشاره نمود. این دسته از ابزار ها برای ساخت و تولید تجهیزات و اشیای چوبی کاربرد دارند. ابزار آلات نجاری به نحوی با هنر و خلاقیت نیز سروکار دارند.

ابزار آلات خراطی

خراطی بخشی از کار با چوب است. در این حوزه از چوب و ابزار های مختلف برای ساخت ظروف چوبی، پایه های میز و صندلی، پایه آباژور و … استفاده می شود. از جمله ابزار آلات کارگاهی که برای هنر خراطی و مشترکاً برای سایر حوزه ها در صنعت چوب مورد استفاده قرار می گیرد می توان به انواع دستگاه های خیاطی، انواع اره، انواع فرز، مغار و سمباده اشاره نمود.

ابزار آلات مبل سازی

ساخت مبل و مبل سازی شاخه دیگری از صنعت چوب را دربرمیگیرد. در این حوزه از چوب برای ساخت انواع مبل های سلطنتی، راحتی و کلاسیک استفاده می شود. از انواع ابزار هایی که در حوزه مبل سازی کاربرد دارند می تواند به انواع مغار و چکش، اره‌ های دستی و انواع اره های برقی اشاره کرد.

 ابزار آلات منبت کاری

برای شروع یک هنر زیبا از چوب شما به ابزار های زیبا نیاز دارید. ابزارهایی که در سختی هایی که چوب فراهم می آورد کنار شما باشند. از آنجایی که منبت کاری با مستقیما با هنر و چوب سروکار دارد نمی تواند از ابزار های سنگین استفاده نمود. در عوض از ابزار های حرفه ای دستی و ساده تر مانند انواع مغار، سوهان و فرز های انگشتی استفاده می کنند.

ابزار آلات کابینت سازی

چند سالیست صنعت کابینت سازی به حوزه ی کار با چوب راه یافته است. این صنعت از جمله گام های بلند جهت ایجاد یک تغییر بزرگ در آشپزخانه های ایرانی بوده است. ابزار آلات صنعتی بسیاری در صنعت کابینت سازی مورد استفاده قرار می گیرند. ابزار هایی مانند گازور زن، دستگاه دورکن، اره فارسی بر و اره عمود بر در دسته ی ابزار های کابینت سازی قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *